به کمک کشت سلول‌، راه برای درمان بسیاری از بیماری‌های خاص فراهم شده اما رشد و تکثیر این سلول‌ها یکی از دغدغه‌های این حوزه است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی؛ رشد سلول‌ها در آزمایشگاه به عنوان کشت سلول شناخته می شود. سلول‌های بنیادی می‌توانند در محیط های آزمایشگاهی در یک ظرف کشت حاوی یک ماده مغذی معروف به محیط کشت که برای رشد انواع مختلف سلول های بنیادی بهینه شده است تکثیر یابند.

 

کشت سلول شامل مجموعه ای از فرآیندهای جداسازی سلول از محیط طبیعی آن‌ها و ادامه رشد در یک شرایط مصنوعی محیطی کنترل شده است. سلول‌ها از بافت‌ها یا اندام‌های خاص به صورت رده های سلولی کوتاه مدت یا تثبیت شده کشت می شوند که به طور گسترده ای برای پژوهش و درمان مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فناوری کشت سلول به ویژه در زمینه عفونت‌های ویروسی کاربردهای فراوانی دارد، کشت سلولی محیط لازم را برای شناسایی عوامل بیماری‌زای بی شماری از انسان فراهم می‌کند.

 

پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر، توسعه آنتی بادی‌های مونوکلونال و فناوری‌های مولکولی، یک روش مهم برای تشخیص حضور عفونت ویروسی فراهم می‌کند. این روش‌ها همچنین به عنوان یک پایه اصلی برای انجام آزمایشات سریع بر روی عوامل بیماری‌زای تازه کشف شده استفاده می‌شوند.

 

ترکیبی از جداسازی ویروس در کشت سلولی و روش‌های مولکولی هنوز هم در شناسایی ویروس هایی که قبلاً شناخته نشده بودند حیاتی است. بنابراین، کشت سلول باید به عنوان یک روش اساسی در شناسایی عامل ویروسی عفونی مشکوک در نظر گرفته شود.

 

تکنیک کشت سلول برای اولین بار در اوایل قرن بیستم به عنوان روشی برای مطالعه رفتار سلول های حیوانی در شرایط آزمایشگاهی توسعه یافت. کشت سلولی به عنوان حذف سلولهای حیوانی و تکثیر و پرورش آن در شرایط آزمایشگاهی در یک محیط مصنوعی مناسب برای رشد تعریف شده است.

 

جداسازی ویروس در یک کشت سلولی بسیار طولانی است و زمان زیادی را می‌طلبد. کشت سلولی بسیاری از ویروس‌های مهم هنوز هم دشوار است و یا ناممکن، روندی که گاهی نیازمند یک سیستم کشت پیشرفته است.

 

پیشرفت های اخیر فناوری سلولی، کشت سلولی را با تکنیک‌های تعیین توالی، امکان تجزیه و تحلیل ژن میکروارگانیسم بدون جداسازی ویروس از طریق را فراهم کرده است. این کار از طریق تعیین توالی پربار با استفاده از محصول DNA شده و مقایسه توالی ها با بانک گسترده ای از توالی ها برای شناسایی نهایی عامل شناسایی شده انجام می‌شود.

 

در بیماران شدید یا شیوع بیماریهای عفونی ، شناسایی عامل ایجاد کننده عفونت مهم است. بدین ترتیب کشت سلولی می‌تواند با توالی یابی و شناخت ریشه و منشأ بیماری، به درمان و ریشه‌کن شدن آن کمک کند. شناسایی بیماری های در حال ظهور، با استفاده از روش تشخیص آزمایشگاهی اضافی مانند میکروسکوپ الکترونی ، تکنیک‌های سرولوژی و مولکولی انجام می شود.

 

در حال حاضر، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی توانمندی در کشورمان در حوزه کشت بافت و سلول فعال هستند که خدمات آزمایشگاهی خود را به پژوهشگران، دانشگاهیان، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور بر بستر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ارائه می‌دهند. همچنین ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از توسعه این پژوهش‌ها و تجاری‌سازی آن‌ها حمایت می‌کنند.

 

 

کلمات کلیدی : کشت سلول,زیست فناوری,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code