بازرسی در خط تولید، شناسایی فرآورده بدون کیفیت یا پیدا کردن شکستگی در خطوط لوله نفت، گاز و آب تنها بخشی از کاربردهای فناوری بینایی ماشین است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، هنگامی‌که صحبت از هزاران کیلومتر خط لوله برای انتقال میعانات مختلف در میان باشد، نگهداری و شناخت آسیب‌ها بدون برخورداری از تجهیزات پیشرفته کار چندان آسانی نیست. این‌جا است که پای فناوری به میان می‌آید و هوش مصنوعی، شاخه‌ای از ظرفیت‌هایش را تحت عنوان بینایی ماشین به یاری نیروی انسانی می‌فرستد.

 

هوشمند و کارآمد

این فناوری با تکیه به پردازش نرم‌ افزاری و به کمک سخت‌ افزارهایی چون حسگرها، کار پردازش بصری را آسان می‌کند. این فناوری به طور کلی، ثبت، تحلیل و تفسیر داده‌های تصویری به کمک سخت‌ افزار و نرم‌ افزارها را شامل می‌‌شود، در حال حاضر شرکت‌های دانش‌ بنیانی که در زمینه بازرسی خطوط تولید و خطوط لوله زیرزمینی و همچنین دسته‌ بندی یا سورتینگ فعالیت دارند، این فناوری را توسعه می‌دهند.

 

تولیدکنندگان صنایع مختلف سیستم‌های بینایی ماشین را برای بازرسی هایی که نیاز به سرعت بالا، بزرگ نمایی، عملکرد ۲۴ ساعته و تکرارپذیری دارد استفاده می‌کنند.

 

فناوری تصویرسنجی

ویدئومتری یا تصویرسنجی یکی از فناوری‌هایی است که به کمک آن می‌توان خطوط طویل لوله‌های آب و فاضلاب و دیگر سیالات مانند نفت را به راحتی و در مدت زمانی کم مورد بررسی قرار داد.

 

در این فناوری ابتدا گرفتگی‌ها و شکستگی‌ها توسط حسگرها ثبت شده، سپس توسط نرم‌افزار مرکزی تحلیل و نقطه دقیق ان به کاربر اعلام می شود.

 

با کمک این تجهیزات می‌توان به راحتی وارد خطوط لوله دارای قطرهای پایین شد و تمامی مشکلات از گرفتگی‌ تا انحراف از مسیر اصلی را پیدا کرد. همچنین درصد خطای این روش بسیار پایین است و با هزینه‌هایی به مراتب کم‌تر از به‌کارگیری نیروی انسانی و کاهش ریسک وقوع حوادث، در مسیرهای سخت و صعب‌ العبور، می‌توان از این فناوری بهره برد.

 

گستره وسیع فناوری بینایی ماشین

اما فناوری بینایی ماشین محدود به فناوری‌های سخت نیست و در صنایع خلاق چون آثار هنری نیز کاربرد دارد. در شناسایی آثار هنری و بررسی  آثار باقی‌مانده از دوران باستان، دست‌ نوشته‌ها، نقاشی‌ها و غار نگاری‌های قدیمی، بینایی ماشین به کمک می‌آید. برای شناسایی کیفیت و اصالت یک اثر هنری، می‌توان از هم‌ پوشانی فناوری بینایی ماشین و هوش مصنوعی بهره برد.

 

بینایی ماشین تصاویر را پردازش و سپس تصاویر پردازش شده را تحلیل می‌کنند، در نهایت اشیای موجود در تصویر را درک می‌کنند و بر اساس نوع اشیای موجود در تصویر، تصمیم گیری لازم را انجام می‌دهند.

 

کلمات کلیدی : انسان و ماشین,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,شرکت دانش بنیان,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code