فناوری‌های دیجیتال در تمامی عرصه‌ها نقش‌ آفرین شده‌اند و سلامت یکی از همین حوزه‌ها به شمار می‌رود که با کمک شرکت‌های دانش‌ بنیان و خلاق در حال متحول شدن است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، یکی از بخش‌های مهم و اقتصادی صنعت سلامت، حوزه دارویی است که فناوری‌های دیجیتال به آن راه یافته‌اند تا ضمن سرعت بخشیدن به خدمات، کیفیت زندگی را نیز بهبود بخشند.


اگر فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، رایانش ابری و محاسبات زیستی به درستی اجرا شوند، صنعت سلامت عصر جدیدی را در شناخت بیماری‌ها، کشف و تولید دارو به شکلی سریع‌تر‌، ارزان تر و اثرگذارتر آغاز خواهد کرد.


با توجه به این‌که فناوری‌ها در حوزه دارو به دلیل شیوع بیماری کووید 19 به شدت درگیر فعالیت های تحقیقاتی در زمینه کشف دارو و واکسن است، فناوری‌های دیجیتال می‌تواند به کسب و کارهای زیستی، پزشکی و دارویی کمک کنند. در ادامه 3 روند فناورانه که این عرصه را متحول می‌کند خواهیم شناخت:

 

1. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، کشف دارو را متحول می‌کند

صحبت کردن از توسعه فناوری زیستی و دارویی بدون توجه به نقش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ممکن نیست، نقش این فناوری ها در حوزه زیستی روبه گسترش است. در توسعه فناوری دارو، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که با افزایش نظارت بر تولید، امکان تایید یک فرآورده دارویی از مراجع نظارتی را بهبود ببخشد و صرفه‌ جویی مالی قابل توجهی را در توسعه یک محصول دارویی به ارمغان بیاورد.


توانایی فناوری در تجزیه و تحلیل داده های موجود بیماران برای شبیه سازی فعل و انفعالات شیمیایی و پیش‌بینی رفتار بر اساس ویژگی‌های ژنتیکی آن‌ها، بیش‌تر از انسان است. هوش مصنوعی همچنین می تواند اقدامات کنترل کیفیت را انجام دهد، زمان طراحی را کوتاه کند، ضایعات مواد را کاهش داده و استفاده مجدد از تولید را بهبود بخشد.

 

3 کاربرد فناوری‌‌های دیجیتال در سلامت را بشناسیم

 

2. رایانش ابری نوآوری را در داروسازی افزایش می دهد

بدنه های نظارتی داروسازی به دلیل ظهور رایانش ابری، که متمرکزسازی داده ها را تضمین کرده و امنیت داده ها و حاکمیت داده ها را ممکن می سازد، دست‌خوش تحول شده‌اند. شرکت های داروسازی از رایانش ابری برای ذخیره، تجزیه و تحلیل و مدیریت حجم بیشتری از اطلاعات بدون نیاز به خرید سخت افزار کامپیوتری گران قیمت استفاده می‌کنند.


این امر به تولیدکنندگان، دانشمندان و متخصصان داروسازی امکاناتی برای نظارت بر عملکرد محصول و اطمینان از کیفیت ارائه می دهد. رایانش ابری زمان و هزینه نوآوری در فناوری زیستی را کاهش می دهد، به طوری که شرکت‌های دانش‌ بنیان و خلاق در حوزه دارویی، می‌توانند هزینه‌های کمتری صرف کرده و عمده تمرکز خود را بر تحقیق و توسعه قرار دهند

 

3. محاسبات مولکولی آینده پزشکی را می‌سازد

با پیشرفت فناوری‌ دیجیتال، رایانه‌ها از قابلیت پردازش و محاسبات در ابعاد سلولی و مولکولی برخوردار شده‌اند. فعالان زیست‌ فناوری در حال توسعه فناوری پروتئین‌هایی هستند که از قابلیت کنترل به وسیله رایانه برخوردارند و در ارتقای ایمنی بدن و مقابله با بیماری‌های خاص کاربرد دارند. فرآورده‌های زیستی که از پروتئین هایی با طراحی جدید ساخته شده اند، منعطف‌تر و کارآمدتر هستند و می‌توانند در طیف وسیعی از کاربردهای زیست پزشکی مورد استفاده قرار گیرند.

 

توسعه فناوری‌های دیجیتال در تولیدات پزشکی ایران‌ ساخت

در ایران نیز پژوهش‌ها در حوزه فناوری‌های دیجیتال، به تولید سامانه‌های هوشمند پزشکی، تجهیزات هوشمند و توسعه فناوری رایانش ابری و هوش مصنوعی در حوزه پزشکی منجر شده است. سامانه تحلیل تصاویر اسکن ریه که به صورت هوشمند اطلاعات تصویر را در اختیار پزشک قرار می‌دهد نمونه‌ای موفق از همین ابزارها است که در تشخیص عارضه ریوی ناشی از کرونا مورد استفاده قرار گرفت. سامانه‌های کمک دستیار جراحی، توان‌ بخشی از راه دور و گوشی‌های پزشکی هوشمند نمونه‌های دیگری از تولیدات ایران‌ ساخت پزشکی با استفاده از فناوری دیجیتال هستند.


معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب ستادهای توسعه فناوری و آزمایشگاه‌های تخصصی فعال بر بستر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، زمینه را برای پیوند میان این فناوری و سایر فناوری‌ها هموچن بیوتکنولوژی، پزشکی و داروسازی فراهم کرده است.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,شرکت دانش بنیان,محصولات فناوری نانو ساخت ایران,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,هوش مصنوعی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code