تلاش برای عرضه میوه ­های خارج از فصل، افزایش چشم­گیری پیدا کرده و دغدغه نگهداری این محصولات توسط یک شرکت دانش‌ بنیان بر طرف شده است.

صادق رحمتی مدیرعامل شرکت زیست نانو فناوران آتیه پروژه، با اشاره به رفع این چالش با یک پوشش خاص برای انواع میوه گفت: ما پوششی برای نگهداری فرآورده‌های تازه تولید کرده­ ایم که روی سطح میوه قرار می‌گیرد و به لحاظ زیستی، ماندگاری میوه را افزایش می‌دهد.

 

این محصول دانش‌ بنیان که مبتنی بر زیست‌ فناوری تولید شده، تنفس میوه را پایین می‌آورد و بدین ترتیب دوام محصول بیش‌تر می‌­شود. بنابراین میوه­ایی که در شرایط عادی می‌توان تا یک هفته آن را نگه­داشت، با استفاده از این پوشش، بین 3 تا 4 هفته تازه و سالم می­‌مانند.

 

این پوشش که برای بسیاری از میوه ­ها و خانواده صیفی­‌جات کاربرد دارد، از ترکیب نانو ذرات کلسیم با ترکیبات دیگری که به اسیدهای چرب بازمی­‌گردند، تولید شده است.

 

ماندگاری میوه‌ها با یک محصول دانش‌بنیان افزایش یافت

 

موارد مصرف این محصول دانش ­بنیان نیز بسیار است و علاوه بر نگهداری خانگی می‌توان در مصارف صنعتی نیز آن را به کار بست؛ از سردخانه­ های میوه و باغ­دارانی که می‌خواهند میوه را دورتر از فصل عرضه کنند گرفته تا حمل­ و نقل­ های دریایی که محصول را با کانتینر منتقل می‌کنند.

 

رحمتی با بیان این‌که تولید این محصول دانش­ بنیان تاکنون برای 6 نفر اشتغال مستقیم فراهم آورده، افزود: خدمات و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری در ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش‌ بنیان و حمایت از تولیدات آن‌ها اثربخش بوده است و این امید وجود دارد که سایر بخش‌ها به ویژه کشاورزی نیز راه را برای تولیدکنندگان محصولات دانش‌ بنیان، هموار کنند.

 

 

کلمات کلیدی : انواع نانو پوشش ها,پلاستیک نانو برای میوه,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code