یک شرکت دانش‌ بنیان موفق به ساخت بیرینگ‌هایی شده است که در برابر دمای بالا مقاومت دارند و خود روانکار نیز هستند.

حمید سلمانی مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان پیشگام ساخت آیریک با بیان اینکه بیرینگ ساخت این شرکت در هر بخشی از صنعت که دما بالا باشد قابل استفاده است، گفت: تنها سازنده این قطعه یک شرکت آمریکایی است اما به خاطر شرایط تحریم امکان واردات این محصول وجود ندارد، بنابراین تولید داخلی توانسته جایگزین مناسبی باشد.

 

مقاومت در برابر دما بالا

بیرینگ‌ها قطعاتی هستند که معمولا به‌عنوان تکیه‌گاه بر سر شفت‌ها و محورها نصب می‌شوند و حرکت موجود در آن‌ها را به‌صورت روان و یکنواخت انتقال می‌دهند. نیروی اصطکاک در ماشین باعث اتلاف انرژی زیادی می‌شود، بیرینگ‌های نصب شده روی شفت‌ها و محورها، اصطکاک به وجود آمده در این نقاط را کاهش می‌دهند.

 

بیرینگ خود روانکار دما بالا، توان تحمل دمای 600 الی 800 درجه را دارد و از ویژگی‌های مهم آن عدم نیاز به روانکاری است. این محصول مناسب برای استفاده در صنایع مختلف ازجمله فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی و تجهیزات صنایع غذایی است.

 

ساخت بیرینگ‌های مقاوم در برابر دمای بالا

 

درخواست ساخت این محصول را شرکت فولاد هرمزگان جنوب داده بود و در حدود 2 سال کار تحقیق و توسعه این محصول به طول انجامید تا بتوان محصولی باکیفیت و قابل‌رقابت با نمونه آمریکایی ساخته شود. سالانه در حدود 200 الی 300 قطعه برای این شرکت ساخته می‌شود، همچنین شرکت‌های دیگر نیز خریداران این محصول هستند. این محصول در شرکت فولاد هرمزگان برای باز و بسته کردن دریچه‌های کوره استفاده می‌شود.

 

از مزیت‌ها و کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده از کامپوزیت‌های مختلف گرافیتی با توجه به نیرو و دمای کارکرد، مناسب برای استفاده در محیط‌های صنایع غذایی، عدم انبساط حرارتی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد.

 

مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان پیشگام ساخت آیریک با اشاره به اینکه این محصول قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به نمونه خارجی خود دارد و توانسته صرفه‌جویی ارزی بالایی به همراه داشته باشد، افزود: حمایت‌ها و بازدیدها از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باعث رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌ بنیان شده است.

 

کلمات کلیدی : شرکت دانش بنیان,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code