آشنایی جامعه جهانی با توانمندی‌های آزمایشگاهی

سالی که گذشت، اگرچه در گیر و دار اوج و فرودهای همه گیری ویروس کرونا، با چالش های فراوانی مواجه بود و همچنان نیز با آن ها روبه رو است، اما شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، این شرایط را به فرصتی برای آشنایی جامعه بین المللی با توانمندی های آزمایشگاهی ایران بدل کرد.

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در سال 1400 همچون سال های قبل ضمن ایجاد بستری برای بهره مندی فعالان حوزه پژوهش و فناوری کشور از ظرفیت های موجود، فعالیت های خود را در عرصه برون مرزی نیز ادامه داد و بستری برای عرضه این توانمندی ها در حوزه بین المللی فراهم کرد.

 

فعالیت هایی که نویدبخش دستاوردهایی درخور توجه برای فعالان این حوزه در سال 1401 است. با توجه به ضرورت آشنایی فعالان آزمایشگاه ها، پژوهشگران و فناوران با دانش روز آزمایشگاهی و هم گام سازی فعالیت ها با آخرین روش ها و استانداردها، بخش بین الملل شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، زمینه های تعامل با فضای بین المللی در این حوزه را فراهم کرده است.

 

با توجه به ظرفیت قابل توجه آزمایشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و توانمندی ارائه این خدمات در عرصه بین المللی، فضایی فراهم شده تا با تطابق استانداردها، کشورهای متقاضی خدمات آزمایشگاهی، ضمن اطمینان از کیفیت و کارآمدی این خدمات، در مسیر توسعه پژوهش های بین المللی و همکاری فعالان ایران و سایر کشورها گام بردارند. بر همین اساس، شبکه آزمایشگاهی، توسعه  فعالیت های بین المللی شبکه را در قالب پایگاه اینترنتی دنبال می کند.

 

آشنایی با آخرین روش ها و استانداردها، همایش های بین المللی با حضور فعالان داخلی و بین المللی این حوزه، نشست ها و کارگاه های آموزشی و مقایسات بین آزمایشگاهی در سطح بین المللی، همچنین مشارکت در قالب کارگروه های تخصصی، از جمله برنامه های این شبکه در سال 1401 خواهد بود.

 

بخش بین الملل شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در نظر دارد تا با تسهیل مسیر تعامل آزمایشگاه های عضو شبکه با مراکز آزمایشگاهی و پژوهشی سایر کشورها، زمینه را برای ارز آوری، خلق ارزش افزوده و توسعه دامنه خدمات دهی این مراکز فراهم کند.

 

همچنین در تعامل با مراکز آزمایشگاهی سایر کشورها، امکان استفاده پژوهشگران کشور از خدمات تخصصی و ویژه سایر کشورها فراهم شود. دعوت از متخصصین بین المللی و حضور در رویدادهای آموزشی و تخصصی نیز مسیر دیگری از فعالیت های بخش بین المللی شبکه آزمایشگاهی است که دانش و تجربه فعالان کشور در این حوزه را ارتقا می‌بخشد.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,آزمایشگاه,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code