کوره ذوب مجدد قوسی تحت خلا دستگاهی است که در صنایع جهت خالص سازی آلیاژها در مصارف خاص به کار می رود.

سیامک بسطامی، عضو هیئت مدیره شرکت فناوران آینده نگر پویا پارس با اشاره به این که کوره ذوب مجدد قوسی تحت خلا این قابلیت را دارد تا الکترود را به صورت اتوماتیک و دستی کنترل کند، گفت: کوره‌های ایران ساخت برای ظرفیت های ذوب از ۵ الی ۴۰۰ کیلوگرم طراحی شده و مجهز به شیر فشار شکن است.

 

توانایی ذوب تحت اتمسفر گاز خاص، فشارسنج  پیرامونی، مجهز بودن به پمپ های روتاری و دیفیوژن، طراحی اینترلاک های خاص برای حفظ ایمنی دستگاه و کاربر، کنترل جریان مذاب، کنترل جهت قوس و کنترل سرمایش از قابلیت های کوره های ایران ساخت است.

 

عدم وجود اکسیژن در مراحل ذوب، توانایی تولید آلیاژ های کنترل شده، خارج کردن گازهای محلول در مذاب، تصفیه مذاب و ذوب جهت دار نیز بوسیله کوره های ذوب قوس ایران ساخت ممکن شده است.

 

خالص سازی آلیاژها با کوره های ایران‌ ساخت

 

کوره ذوب مجدد قوسی تحت خلا مشخصا در ساخت آلیاژ پره های توربین، تولید استنلس استیل و تولید آلیاژهای مستحکم به کار می رود. فرآیند ذوب قوسی تحت خلا به عنوان روش ذوب سوپرآلیاژها استفاده می شد اما امروزه این روش در بسیاری از صنایع جهت تولید آلیاژهای مرغوب که ساختار یکنواخت و استحکام بالا مورد توجه است، استفاده می شود .ذوب قوسی به دلیل داشتن قالبی آبگرد، ساختار انجمادی جهت داری ایجاد می کند و عامل قوس باعث شکست حرارتی آخال های اکسیدی و نیتریدی موجود در نمونه شده و آنها را به طور یکنواخت پخش می کند.

 

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که موانع صادرات، بزرگ ترین مشکل امروز شرکت های دانش بنیان است، توضیح داد: ظرفیت صادرات کوره های ایران ساخت وجود دارد و مشتریان نیز بواسطه صرفه اقتصادی به سمت خرید کوره های ایران ساخت می آیند زیرا نمونه ایرانی یک پنجم نمونه خارجی قیمت دارد اما موانع صادرات و خدمات پس از فروش در خارج از کشور، این مسیر را دشوار کرده است.

 

کلمات کلیدی : نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code