نانو ذرات، سرامیک های محفظه احتراق را در برابر حرارت و فشار مقاوم‌تر کرده و عمر و حیات توربین‌های گازی را ارتقا می دهد.

توربین‌ها دارای دو محفظه هستند که داخل آنها از سرامیک های قوسی شکل و شیاردار استفاده می‌شود. با توجه به دما و فشار بالای این محفظه‌ها، سرامیک‌ها؛ تحت فشار زیادی قرار دارند به همین دلیل باید استحکام این محصولات بالا باشد تا توربین نیز عملکرد بهتری داشته باشد. این مهم با تولید سرامیک های نسوز با مقاومت بالا توسط شرکت بازرگانی اطلس سرام کویر محقق شده است.

 

این محصول در جداره داخلی محفظه احتراق، صنایع فلزات آهنی و غیر آهنی به عنوان محل عبور مذاب و ریخته‌گری انجمادی کاربرد دارد و در مقابل شوک حرارتی مقاومت بالایی دارد. استحکام آن مناسب است، دقت ابعادی بالایی دارد، نسبت به خوردگی مقاومت دارد و طول عمر آن زیاد است.


استفاده از نانوذرات با ابعاد 5 تا 15 نانومتر در ساخت سرامیک محفظه احتراق به افزایش استحکام، کنترل ابعادی دقیق تر و عملکرد حرارتی مناسب توربین‌ها کمک می کند.

 

 استحکام بیشتر محفظه احتراق در توربین‌های گازی با فناوری نانو

 

قطعات سرامیکی پیشرفته با دانش فنی بالا سهم زیادی از واردات کشور را به خود اختصاص داده است چون تولید آنها دانش فنی و تجهیزات پیشرفته‌ای را نیاز دارد. اما این شرکت دانش بنیان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته بخشی از نیاز داخلی کشور به این محصول کاربردی را با توان و دانش بومی پاسخ دهد. توربین‌های صنعت برق بیشترین بهره را از این تولیدات می برند.

 

این سرامیک‌ها یک محصول راهبردی و حساس و قطعه کلیدی در توربین ها مسوب می شوند چون به هر دلیلی تکه ای از این آجرها جدا شود روی پره های توربین می افتد و خسارات جبران ناپذیری به صنایع نیروگاهی وارد می شود.

 

کلمات کلیدی : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,حوزه فناوری نانو,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code