سامانه آموزش مهارتی و ارزیابی درک خطر در هنگام رانندگی طراحی شد تا حوادث ترافیکی کاهش یابد.

در حال حاضر وضعیت حوادث ترافیکی در ایران شرایط مناسبی ندارد، تعدادی زیادی در سال به خاطر حوادث رانندگی کشته و برخی‌ زخمی و یا دچار نقص عضو می‌شوند.

 

سامانه ارزیابی درک خطر برای سنجش ارزیابی درک افراد از خطرات احتمالی پیرامون خودرو استفاده می‌شود. این سامانه برای آموزش درک خطر افراد متقاضی گواهینامه، افزایش مهارت رانندگان دارای گواهینامه و همچنین رانندگان حرفه‌ای که مسئولیت حمل مسافر یا بار را بر عهده دارند بسیار پراهمیت است.

 

این محصول بر پایه فناوری شناختی توسعه پیدا کرده است، در این محصول بر اساس پارامترهای شناختی، رفتاری مانند میزان توجه، زمان عکس‌العمل و میزان مهارت فرد در مواجه با خطرات احتمالی پیرامون سنجیده می‌شود. همچنین از دیگر قابلیت‌های این محصول، سنجش نوع عکس‌العمل فرد نسبت به خطرات محیطی است.

 

طراحی سامانه‌ای برای ارزیابی درک خطر در هنگام رانندگی

 

مصلح عبدالهادی، مدیرعامل شرکت فناور شبیه‌ساز نصیر با اشاره به اینکه این محصول دارای دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است، گفت: بخش سخت‌افزاری سیستم، یک دستگاه شبیه‌ساز رانندگی است که در حالت حداقلی دارای پدال‌های گاز و ترمز، صفحه‌نمایش و پردازشگر رایانه‌ای است.

 

وی با بیان اینکه این محصول با تکیه‌بر فناوری اطلاعات و علوم شناختی فعالیت می‌کند، افزود: این دو بخش در تعامل باهم وظیفه ایجاد سناریو رانندگی برای کاربر و ثبت و سنجش هوشمند نحوه رانندگی کاربر و درنهایت امتیازدهی به آن را بر عهده دارند.

 

در برخی کشورها بخشی از گواهینامه رانندگی شامل درک خطر است که این موضوع در ایران نیز می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. در کشورهای همسایه نیز این محصول کاربرد دارد و می‌تواند بازار صادراتی خوبی داشته باشد.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,محاسبات و شبیه سازی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,رانندگی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code