یکی از موجودات کارآمد و مفید در کشف داروها، حیوانات کوچک آزمایشگاهی هستند که به کمک محققان و پژوهشگران آمده‌اند و بشر را در توسعه صنعت دارویی یاری می‌کنند.

تشریح انسان یا حیوان یکی از روش‌های مرسوم پزشکی است که بیش از دو قرنی از کاربرد آن می‌گذرد و توانسته کمک بزرگی به جامعه انسانی برای توسعه علم و به ویژه صنعت دارو کند. به طور مثال موش‌های دستکاری ژنتیکی شده به‌عنوان مدلی برای بررسی ایجاد بیماری های ژنتیکی انسانی از جمله انواع سرطان‌ها، بیماری های نقص ایمنی، بیماری‌های عصبی، قلبی، ناباروری و غیره بسیار کابردی هستند.

 

با توجه به اهمیت این حوزه شرکت پرتونگار پرشیا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به طراحی و تولید بومی دستگاه تصویر برداری اسپکت حیوانی کرده که در تصویربرداری از حیوانات کوچک مانند موش و موش صحرایی کاربرد دارد و این سیستم، بالاترین عملکرد و تطبیق پذیری را برای نیازهای تحقیقاتی تصویربرداری پیش بالینی از جمله تحقیقات علمی در کشف و توسعه داروها فراهم می کند.

 

توسعه داروها با کمک دستگاه تصویربرداری حیوانات آزمایشگاهی

 

صنایع داروسازی و مراکز تحقیقاتی می توانند از سیستم اسپکت برای تسریع در توسعه داروها و بیومارکرها با قابلیت اطمینان بالا در نتایج آزمایشگاهی و همچنین بهینه سازی هزینه طراحی مطالعه بهره بگیرند. این سیستم، تصاویر سه بعدی با وضوح بالا از فعالیت‌های فیزیولوژیکی حیوانات آزمایشگاهی را در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین با تخمین توزیع رادیودارو در بدن حیوان و عملکرد متابولیک و فیزیولوژیک، بدن حیوانات را ارزیابی می کند.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,تصویربرداری,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code