برای نخستین بار در کشور، دستگاه میکروسیتی ساخت ایران در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران دسترس محققان قرار گرفت.

این دستگاه یک میکرو سی تی پیش بالینی است. میکرو سی تی پیش بالینی برای تصویربرداری از حیوانات کوچک (مانند موش آزمایشگاهی و رَت) با رزولوشن 30 میکرون (03/0 میلی متر) طراحی و ساخته شده است که به طور عمده در تحقیقات پایه‌ای پزشکی مانند داروسازی، پزشکی و سایر رشته های علوم پایه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر قابلیت تصویربرداری از موش، از نمونه‌ها مانند نمونه‌های بافتی، استخوان، دندان، حشرات و غیره با جزییات در حد میکرومتر تصویربرداری کرد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نخستین دستگاه میکرو سیتی ساخته شده توسط محققان کشور در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران نصب شد. این دستگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در قالب یک شرکت دانش بنیان متشکل از جوانان نخبه، عضو بنیاد ملی نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور طراحی و ساخته شده است و در ششمین نمایشگاه ساخت ایران توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد.

 

نصب این دستگاه در آزمایشگاه پیش بالینی، دسترسی محققان کشور به آن را آسان کرده تا برای انجام تحقیقات خود با مراجعه به آزمایشگاه از آن استفاده کنند.

 

پس از ابداع سی‌تی بیمارستانی، تحقیقات بر تصویربرداری از قطعات و حیوانات کوچک با استفاده از سی‌تی‌اسکن کلینیکی انجام می‌شد. اما به دلیل مناسب نبودن ابعاد و قدرت تفکیک این دستگاه برای قطعات و حیوانات کوچک، سیستم‌هایی که مناسب این منظور باشد به بازار عرضه شد که ضمن مناسب بودن‌شان برای اسکن قطعات و حیوانات کوچک، رزولوشن آنها تا حد میکرومتر بهبود پیدا کرد. از این رو این سیستم ها به میکروسی‌تی (Micro-CT) موسوم شد.

 

حوزه‌های وسیعی از صنعت و پزشکی می‌توانند از توانمندی این فناوری استفاده کنند که می‌توان به پژوهش‌های علوم پایه پزشکی، پژوهش‌های پری-کلینیکال، پروژه‌های بهبود بازدهی اکتشاف و استخراج نفت و گاز، افزایش عمر مخازن نفتی، ازدیاد برداشت از مخازن نفتی، آنالیز دیجیتال ویژگی‌های سنگ مخازن، سنگ معادن و کانسارهای معدنی و زمین شناسی، پروژه های هوا فضا، پروژه‌های کنترل کیفی قطعات پیشرفته و دقیق تولید شده و همچنین تحقیقات بیولوژیکی و بافتی و بسیاری دیگر از حوزه‌ها که نیازمند دسترسی به ویژگی‌های جسم در ابعاد میکروسکوپی و دسترسی به تصاویر دو بعدی و سه بعدی آنها در ابعاد میکرونی هستند اشاره کرد.

 

آزمایشگاه پیش‌بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و با نظارت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایجاد شد که تجهیزات پیشرفته تصویربرداری این آزمایشگاه توسط شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی ساخته شده است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات، امکانات و خدمات این آزمایشگاه به صفحه آزمایشگاه پیش بالینی در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی مراجعه نمایید.

 

 

کلمات کلیدی : تصویربرداری,دانشگاه علوم پزشکی تهران

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code