با نصب و راه‌اندازی دستگاه رامان کانفوکال در پژوهشگاه رنگ خدمات ویژه این دستگاه به متقاضیان سراسر کشور ارایه می‌شود.

در روزهای پایانی سال 1397، با همت کارشناسان و متخصصین پژوهشگاه رنگ، دستگاه رامان کانفوکال Raman Confocal Microscope در آزمایشگاه مرکزی این پژوهشگاه نصب و راه اندازی شد.

 

میکروسکوپ رامان کانفوکال ابزاری برای تصویربرداری با وضوح بالا است که به طور گسترده‌ای برای توصیف مواد و نمونه از نظر ترکیب شیمیایی آنها استفاده می‌شود. خواص شیمیایی ترکیبات جامد و مایع را می‌توان با رزولوشن مکانی آنالیز کرد و در این روش،  به برچسب زدن و یا دیگر روش‌های آماده‌سازی نمونه نیاز نیست. با استفاده از این دستگاه همچنین، اطلاعات مربوط به ترکیبات شیمیایی و توزیع آنها در نمونه را می‌توان به وضوح نشان داد.

 

دستگاه رامان کانفوکال نصب شده در پژوهشگاه رنگ با داشتن دو لیزر با طول موج های 532 نانومتر و 785 نانومتر و پایه بزرگ برای نمونه‌های حجیم و همچنین قابلیت تصویر برداری طیفی سریع سه بعدی (SWIFT)، توانایی آنالیز مولکولی طیف وسیعی از مواد را دارد.

 

دستگاه رامان کانفوکال

 

شایان ذکر است این دستگاه می تواند به نیازهای متخصصین علوم مختلف از جمله پلیمر، خوردگی، مواد، رنگ، پوشش، زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، داروسازی، آرایشی و بهداشتی، باستان شناسی، پزشکی قانونی و جرم شناسی، مواد غذایی، نیمه هادی‌ها و الکترونیک، آنالیز دستگاهی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و غیره، پاسخگو باشد.

 

پژوهشگاه رنگ از اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی است که توانمندی‌ها و خدمات این مجموعه، در صفحه آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه رنگ ارایه شده است.

کلمات کلیدی : پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ,طیف‌‌سنجی رامان RAMAN,میکروسکوپ روبشی هم‌کانون لیزری Confocal,آزمون,آزمایشگاه,تجهیز,دستگاه,شبکه آزمایشگاهی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code