تئوری و عملی کاربری دستگاه PCR در قالب کارگاه دو روزه آخر تیرماه جاری در مشهد برگزار می‌شود.

روش «واکنش زنجیره ای پلیمراز (Polymerase Chain Reaction )» که به صورت خلاصه PCR نامیده می‌شود، همانند یک دستگاه فتوکپی عمل می کند که بوسیله آن می توان صفحاتی از کتاب ژنوم هر موجود را به تعداد دلخواه و مشابه نسخه اصلی (البته در مواردی همراه با خطاهای جزئی) تکثیر نمود. با این روش می توان یک ژن را به اندازه ای تکثیر کرد تا بتوان با استفاده از روش‌هایی مانند الکتروفورز مشاهده کرد.

 

معرفی این روش، انقلابی در تشخیص کلینیکی بیماری ها، پزشکی، علوم جنایی و پلیسی، میکروبیولوژی و بسیاری صنایع ایجاد کرد. این روش تمامی مشکلات قبلی در زیست مولکولی که ناشی از عدم دسترسی به مقادیر زیاد از DNA یکسان بود را برطرف کرده و امروزه تقریباً در تمامی آزمایشگاه های زیست مولکولی جزو کارهای متداول بوده و به وسیله کامپیوتر انجام می شود.

 

در این کارگاه آموزشی که به صورت تئوری و عملی طی دو روز 29 و30 تیر ماه جاری به صورت مشترک توسط مؤسسه علوم تحقیقاتی امین آزمای شرق و آزمایشگاه بسپار پایش پارس در مشهد برگزار می‌گردد، مطالب زیر ارایه می‌گردد:

- تهیه بافرها و محلول های PCR

- تهیه مستر Mix و الزامات آن

- آشنایی با روش های استخراج DNA

- آشنایی با فرآیند PCR و مراحل آن

- آشنایی با کنترل های مثبت و منفی در روش های مولکولی

 

شایان ذکر است به فراگیران گواهی معتبر از سازمان فنی و حرفه ای ارایه می‌گردد.

 

موسسه علوم تحقیقاتی امین آزمای شرق و آزمایشگاه بسپار پایش پارس از اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در خراسان رضوی هستند که توانمندی ها و خدمات تخصصی خود را در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی ارایه کرده‌اند.

 

علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره های 32253008 (051) و 32231453 (051)، داخلی 104 و101 تماس حاصل بگیرند.

 

کلمات کلیدی : کارگاه آموزشی,PCR

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code