برای تعامل نزدیک با سایر مراکز و اطلاع‌رسانی بهتر، شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در سال 1398، پنج برنامه جمعی را برگزار کرد.

به منظور آگاه شدن مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی از فعالیت‌های انجام شده و آخرین تصمیمات و برنامه‌های شبکه و همچنین تعامل نزدیک با سایر مراکز (به‌ویژه مدیران مراکزی که تازه در شبکه عضو شده‌اند)، نشست‌ها و برنامه‌های جمعی متنوعی در شبکه برگزار می‌شود. این نشست‌ها به صورت چرخشی و به میزبانی مراکز عضو برگزار می‌شود تا بازدید از آزمایشگاه‌های مجموعه میزبان، مقدمه‌ای برای شکل‌گیری همکاری‌های متقابل اعضا فراهم کند. در سال 98 این برنامه‌ها در سطوح مدیران، رابطین و کارشناسان مراکز عضو برگزار شده است.

 در سال 1398، تعداد 5 برنامه جمعی برگزار شده است. شایان ذکر است برنامه‌های جمعی پیش‌بینی شده برای فصل زمستان شبکه آزمایشگاهی به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، برگزار نشد.

 

1- نشست مدیران در خراسان رضوی

در سال 1398، نشست هم‌اندیشی و بازدید گروهی مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی از توانمندی‌های آزمایشگاهی خراسان رضوی، سوم و چهارم اردیبهشت ماه برگزار شد. در این برنامه، گردهم‌آیی مدیران به میزبانی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی مشهد در پارک علم و فناوری خراسان رضوی انجام شد و سپس مهمانان از آزمایشگاه‌های این موسسه بازدید کردند.

بازدید از توانمندی‌های پارک علم و فناوری خراسان رضوی، شرکت کنترل کیفی تستا، شرکت فنی مهندسی بسپار پایش پارس، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، جهاد دانشگاهی واحد خراسان رضوی، آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی و پارک موزه علوم زمین مشهد، از دیگر برنامه‌های بازدید مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی در این دو روز بود.

 

2- بازدید از آزمایشگاه‌های استان آذربایجان شرقی

نشست هم‌اندیشی و بازدید از توانمندی‌های آزمایشگاه‌های عضو شبکه در استان آذربایجان شرقی، پنجم و ششم شهریورماه 1398 برگزار شد. در این برنامه، جمعی از مدیران مراکز عضو شبکه که بیشتر در حوزه صنایع غذایی فعالیت دارند حضور داشتند. همچنین به منظور برقراری ارتباط بین آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی و آزمایشگاه‌های پژوهشی و صنعتی، از مدیران آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی توانا در استان آذربایجان شرقی نیز دعوت شد تا در این برنامه حضور داشته باشند.

نشست هم‌اندیشی این برنامه به میزبانی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز برگزار شد و در این نشست، فعالیت‌ها، برنامه‌ها و توانمندی‌های دانشگاه تبریز برای حاضرین ارایه شد. همچنین در این نشست، توانمندی آزمایشگاه‌های «صالح تبریز جاویدان (فعال در زمینه آزمون لوازم خانگی و بسته‌بندی فلزی مواد غذایی)» و «آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان»، «پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی»، «آزمایشگاه نوبل (فعال درزمینه آزمون‌های مواد غذایی)» و «مرکز تحقیقات مواد نانو ساختار دانشگاه صنعتی سهند»، به حاضرین معرفی گردید.

بازدید از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز، آزمایشگاه سامانه یاخته پژوهان سارای، مرکز تحقیقات کاربردی دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور، گروه صنعتی نجاتی (آناتا) و آزمایشگاه شرکت پاک تاب آذر، از برنامه‌های بازدید جمعی مهمانان این برنامه طی دو این دو روز بوده است.

 

3- نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی

در سال 1398، نشست رابطین مراکز عضو شبکه، 10 مهرماه 98 به میزبانی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. در این برنامه، رابطین آزمایشگاه‌های عضو شبکه با فعالیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه امیرکبیر آشنا شدند و از آزمایشگاه‌های این دانشگاه بازدید کردند. همچنین در این نشست، از 16 رابط برتر و 24 کارشناس منتخب آزمایشگاه‌های کشور بر اساس عملکرد سال 97 ایشان، تقدیر شد.

 

نشست مدیران شبکه راهبردی

 

4- پاویون شبکه آزمایشگاهی در نمایشگاه فناوری نانو

شبکه آزمایشگاهی به منظور معرفی توانمندی‌های مراکز عضو شبکه به جامعه محققان، اساتید و دانشجویان و همچنین صنایع کشور، هم‌زمان با نمایشگاه صنعت و نمایشگاه فناوری نانو، پاویون شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی را با حضور 30 آزمایشگاه تشکیل داد. این پاوین در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران از 18 تا 21 مهرماه 1398 برپا شد. از جمله برنامه‌های جانبی برگزاری این پاویون، موارد زیر را می‌توان نام برد:

- امضای تفاهم‌نامه همکاری شبکه آزمایشگاهی با دانشگاه آزاد اسلامی

- امضای 30 تفاهم‌نامه همکاری بین مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه

- امضای یک مورد تفاهم‌نامه همکاری بین آزمایشگاه و صنعت

- برگزاری جلسات ویژه با مدیران پژوهشگاه پلیمر، دانشگاه آزاد، دانشگاه خوارزمی و سازمان زمین‌شناسی

- معرفی دستاوردها، حمایت ها و نقش شبکه در صادرات

-    ارایه تجربه صادارت خدمات آزمایشگاهی

- معرفی روش تولید آزمایشگاه روی تراشه (Lab on Chip)

- ارایه ارتباط صنعت و مراکز علمی در حوزه صنعت غذا

- برگزاری کارگاه‌های آموزشی دستگاهی (ICP,SEM,DLS,BET,TEM,XRD,FTIR,TGA,DTA,STA)

  • برگزاری کارگاه‌های آموزشی حوزه استاندارد، کالیبراسیون و ایمنی

 

5- نشست سالانه مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی

گردهم‌آیی سالانه مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران، 29 آبان 1398 به میزبانی «بنیاد علوم کاربردی رازی» برگزار شد. در این نشست، بیش از 250 نفر از مدیران آزمایشگاه‌های عضو شبکه از سراسر کشور حضور داشتند. در این برنامه، ضمن آشنایی مدیران آزمایشگاه‌ها با توانمندی‌ها و خدمات بنیاد علوم کاربردی رازی، با «مدل‌ عملیاتی مراکز تحقیقاتی موفق» که توسط دکتر پرویز دوامی ارایه شد، آشنا شدند.

در بخش هم‌اندیشی این نشست نیز، چالش‌ها و مسائل مختلف پیش روی آزمایشگاه‌ها، راهکارهای توسعه فعالیت آزمایشگاه‌ها و شبکه آزمایشگاهی، شکل‌دهی و افزایش همکاری‌های بین مراکز در ارایه خدمات آزمایشگاهی و همکاری‌های بین المللی، از جمله مواردی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس رسم هر ساله نشست جامع مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی، در این گردهم‌آیی نیز از آزمایشگاه‌های برتر شبکه آزمایشگاهی، تقدیر شد.

 

کلمات کلیدی : نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code