همه‌گیری ویروس کرونا تلاش‌ها برای استفاده از فناوری در درمان را جدی‌تر ساخت و حوزه‌ سلول‌های بنیادی نیز ظرفیت‌هایش را به کار بست.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با وجود اینکه همه می دانند بیماری کرونا بر ریه ها و دستگاه تنفسی تأثیر می گذارد، در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد کرده و مدت زمانی نزدیک به دو سال است که سلامت جهان را به مخاطره انداخته اما با این حال، تاکنون هیچ درمان استانداردی برای این بیماری یافت نشده است.

 

اگرچه واکسن‌ها به عنوان فرآورده‌های نوظهور با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری به تولید می‌رسند، اما همچنان درمانی قطعی یا تضمین‌کننده جلوگیری از ابتلای به این بیماری نیستند. از سوی دیگر، جلوگیری از عفونت حاد دستگاه تنفسی به دلیل ابتلا به کرونا که خطرناک ترین مرحله منجر به افزایش مرگ و میر است، اهمیت بالایی دارد.

 

بر همین اساس، پژوهش‌ها و مطالعات فناورانه برای شناخت درمان قطعی یا کاهش اثرات این بیماری در جریان است و نقش فناوری سلول‌ های بنیادی در کاهش اثرات شدید این بیماری، تاثیرگذاری خود را در برخی از مطالعه‌ها نمایان کرده‌ است. پژوهش‌ها نشان می دهد که سلول های بنیادی مزانشیمی در کاهش التهاب سیستمیک و محافظت در برابر ویروس سارس-کووید موثرند.

 

سلول‌های بنیادی چگونه در مبارزه با کرونا نقش‌آفرینی می‌کنند

 

سلول‌هایی با توانایی چندگانه

سلول های بنیادی مزانشیمی می توانند بر چالش های بالینی که بیماران تنفسی آلوده دارند، به ویژه بر افرادی که به شدت بیمار هستند و به درمان های معمول پاسخ نمی دهند، غلبه کنند.

 

سلول‌های بنیادی مزانشیمی از این توانمندی برخوردارند که به انواع گوناگونی از سلول‌‌ها تمایز پیدا کنند و به همین روش می‌توانند نقش افزایش توان دفاعی و ایمنی را به عهده بگیرند.

 

اگرچه داده های بالینی موجود انگیزه بخش است، اما پیش بینی پتانسیل درمانی درباره کرونا به کمک سلول‌های بنیادی در گام‌های آغازین قرار دارد. بنابراین، مطالعات بیشتر در یک گروه بزرگتر از بیماران به عنوان پیش شرطی برای تأیید اثربخشی بالقوه این سلول‌ها ضرورت دارد.

 

سلول‌های بنیادی چگونه در مبارزه با کرونا نقش‌آفرینی می‌کنند

 

حمایت از توسعه پژوهش‌ها

آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، مراکز نوآوری، پژوهشکده‌ها و مراکز جامع سلول‌های بنیادی، زیست‌بوم‌هایی برای پژوهش‌های کاربردی در این حوزه هستند که می‌توانند به فرآورده‌های دارویی یا روش‌های درمانی اثربخش در درمان بیماری‌های نوظهوری مانند کووید 19 کمک کنند.

 

ماحصل این پژوهش‌ها به توسعه فناوری‌ها و همچنین تولید محصولات و سازوکارهای درمانی برای درمان بیماری‌های خاص همچون سرطان منجر شده است و این امید برای درمان بیماری‌های ویروسی و یا افزایش مقاومت سیستم ایمنی برای مقابله بهتر و کاهش اثرپذیری از ویروس‌ها نیز وجود دارد.

 

کلمات کلیدی : ویروس کرونا,سلول بنیادی,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code